Beton, rodzaje i zastosowanie

Beton, rodzaje i zastosowanie

Beton to z pewnością jeden z częściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Jego wszechstronność zastosowania sprawia, że wykorzystywany jest zarówno do wznoszenia konstrukcji jak też do ich ozdabiania. Oczywiście należy wybrać właściwy jego rodzaj w zależności od przewidywanych do wykonania prac.

Rodzaj i wykorzystanie

Pierwszy podział betonu to podział na użytkowy i przemysłowy. Przemysłowy najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia konstrukcji, często łączony jest z prętami zbrojeniowymi, co daje możliwość uzyskania niezwykle trwałych konstrukcji. Jest mieszanką odpowiednio dobranych produktów, wśród których podstawą jest cement, wiążący ze sobą pozostałe składniki. Poza nim składnikami betonu są piasek, woda i żwir lub kruszywo, w zależności od rodzaju wykonywanej mieszanki. Obecnie bardzo często do betonu dodaje się również specjalne dodatki, zapobiegające na przykład zbyt szybkiemu wysychaniu czy zamarzaniu, jeśli prace prowadzone są w niższych temperaturach.

Gdzie jest produkowany?

Mieszankę betonową można przygotować samodzielnie, jednak takie ilości wykorzystuje się do niewielkich, przydomowych prac. Gdy mowa o realizacji większych inwestycji, jak na przykład budowa domu, zazwyczaj inwestorzy decydują się na zamówienie betonu z betoniarni. Nie tylko mogą liczyć na znacznie krótszy czas jego wykonania, ale przede wszystkim mają pewność, że zamówiona mieszanka ma określone i pożądane cechy, takie same za każdym razem, gdy jest składane na niego zamówienie. Wybierając betoniarnię klienci często poszukują tych położonych najbliżej miejsca inwestycji, bowiem transport na dalsze odległości może być dość kosztowny. Ciekawą formą są produkty wykonywane z betonu architektonicznego. Są to elementy takie jak na przykład wewnętrzne płyty wykończeniowe, przygotowywane w odpowiednich formach i z właściwie dobranej mieszanki. Ich cechą charakterystyczną jest to, że od razu są przygotowane do wykorzystania, nie potrzebują dodatkowych zabiegów. Jego stosowanie jest wynikiem coraz większej mody na styl tak zwany industrialny, w którym betonowe czy stalowe dodatki stanowią jeden z niemalże obowiązkowych elementów.

Dobrze wykonane posadzki

Posadzki i ich odpowiednie wykonanie to z pewnością istotny element w każdej inwestycji. Wybierając beton na posadzki trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach, mających wpływ na jej dalsze użytkowanie. Odpowiednią mieszanką na wykonanie posadzek będzie B25 lub B30, ze względu na trwałość. Dodatkowo powinna ona zawierać elementy zbrojenia, które pozwoli na uzyskanie znacznie większej trwałości i wytrzymałości. W tym celu często stosuje się włókna stalowe lub włókna polimerowe, znacznie zwiększające właściwości mieszanki. Z pewnością o wiele lepiej jest zdecydować się na jej zamówienie w betoniarni, jest bowiem pewność, że wszystkie niezbędne parametry zostaną zachowane. Obecnie ceny mieszanek betonowych stają się coraz bardziej przystępne, przede wszystkim ze względu na coraz większą ilość betoniarni, oferujących takie usługi.