Kosztowny przewóz zwłok z zagranicy

Kosztowny przewóz zwłok z zagranicy

Kosztowny przewóz zwłok z zagranicy, to jedyne rozwiązanie dla rodziny, która chce pochować swojego bliskiego w kraju. Dużo osób, które dotknęła taka tragedia zastanawia się, jak wygląda tego typu proces. Jakie są wymagane dokumenty, oraz gdzie trzeba się zgłosić, aby otrzymać pozwolenie, na wydanie zwłok.
Rozpoczęcie starania o wydanie zwłok, najlepiej zacząć w zakładzie pogrzebowym, który świadczy usługi transportu zwłok. Dzięki ich doświadczeniu, oraz bogatej wiedzy, zdecydowanie łatwiej jest załatwić dokumenty oraz pozwolenia.

Jakie dokumenty są niezbędne, by sprowadzić zwłoki z zagranicy?

Aby móc sprowadzić zwłoki z zagranicy, należy przygotować akt zgonu, zaświadczenie, o pozwoleniu na wydanie zwłok, które wydawane jest przez starostę, oraz inspektora sanitarnego, oraz dokument, który potwierdza, iż wybrany zakład pogrzebowy, posiada specjalnie dostosowany karawan, dzięki któremu, przewiozą ciało. W razie problemów, głównie z kontaktem z zagranicznym zakładem pogrzebowym, należy skontaktować się z konsulem, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności. Otrzymanie całej dokumentacji, trwa zazwyczaj 3 dni.
Jak można sprowadzić zwłoki do Polski? O czym pamiętać, decydując się na sprowadzanie zwłok z zagranicy?

Przewóz zwłok z zagranicy, może odbyć się na trzy sposoby. Ciało może zostać przetransportowane statkiem, samolotem lub samochodem. W zależności od wybranego środka transportu, różni się cena, oraz czas przewozu. Aby móc przetransportować zwłoki samolotem, wymagane jest również specjalne zaświadczenie, że samolot posiada odpowiednie miejsce, do transportu ciała. Koszt transportu lotniczego, jest zdecydowanie droższy od pozostałych, jednak najszybszy. Niekiedy wystarczy kilka godzin, aby ciało zmarłego, zostało przetransportowane do Polski. Przybliżony koszt transportu ciała do Polski, to około 10000 zł. Kwota ta, nie obejmuje opłat dodatkowych, między innymi za wydanie dokumentów, przechowywanie ciała, jego transportu za granicą, oraz ewentualnego leczenia za granicą. Aby móc uzyskać pozwolenie na wydanie ciała, należy uregulować wszelakie koszta, a następnie, zgłosić się do wybranego zakładu pogrzebowego, który podejmie się transportu. Ustali on termin transportu, oraz pomoże przy organizacji ceremonii pogrzebowej.
W razie konieczności, można kontaktować się z konsulem. Pomoże on przełamać barierę językową, pokieruje, gdzie zgłosić się po wymagane dokumenty oraz ułatwi kontakt, z zagranicznym zakładem pogrzebowym, który przechowuje ciało zmarłego.