Oświetlenie LED jako najprostsza opcja oszczędzania energii

Oświetlenie LED jako najprostsza opcja oszczędzania energii

Inflacja oraz stale rosnące ceny energii elektrycznej ciągle zmuszają nas do szukania oszczędności w gospodarstwie domowym. W najbliższym czasie w życie wejdzie rozporządzenie mające za zadanie ustalenie cen energii elektrycznej – i tak dla gospodarstw domowych zużywających prąd w ilości poniżej 2000 KWh rocznie ceny prądu będą niższe. Zastanówmy się więc gdzie możemy szukać oszczędności energii elektrycznej.

Jak pokazują badania, aż 65 % oszczędności możemy uzyskać, dzięki zmianie oświetlenia z tradycyjnego źródła światła na ledowe. Choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi to jednak palące się oświetlenie odpowiada za przeważającą część naszego rachunku za energię elektryczną, bo o ile możemy zrezygnować z oglądania telewizji, używania komputera czy zmniejszenia podgrzewania wody to niestety nie możemy funkcjonować w szczególnie w okresie ciemnych, zimowych miesięcy bez oświetlenia pomieszczeń.

Czemu oświetlenie LED jest lepsze od tradycyjnego?

Czy oświetlenie LED różni się czymkolwiek od innych źródeł światła? Pozornie różnice pomiędzy ledami, a żarówkami wolframowymi są niewielkie w obu przypadkach możemy wybrać podobne nasilenie i temperaturę barwową światła, jak i kształt oprawy. Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami pojawia się w materiale z jakiego są wykonane. Żarówki ledowe wykonane są z tworzywa sztucznego, co bardzo pozytywnie wpływa na ich wytrzymałość i aż od 45 % do 55% energii pobieranej jest przekształcane w światło widzialne, natomiast w przypadku żarówek wolframowych jest to zaledwie 5 % do 10 %.

Mocne światło

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem żarówek ledowych jest wytwarzanie przez nie dużo mocniejszego strumienia światła, przy zużyciu mniejszej energii elektrycznej i tak żarówka standardowa pobierająca 40kWh/1000h ma moc 270 lumenów, a żarówka ledowa przy zużyciu energii elektrycznej 7kWh/1000h ma moc 550 lumenów. Pod tym względem żarówki ledowe pokonują również żarówki energooszczędne. Przy czym należy również pamiętać, że świetlówki nagrzewają się dłużej przez co zużywają więcej prądu, a żarówki led świecą od razu pełnym światłem.

Wysoka trwałość

W przypadku porównania trwałości dostępnych oświetleń również żarówki ledowe wiodą prym. Tradycyjne żarówki mogą pracować przez 1000 h, świetlówki energooszczędne mają czas pracy 10 000 h, a żarówka led ma czas pracy 50 000 h. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup żarówek LED to ominie nas przymus bardzo częstego kupowania nowych żarówek. Pamiętajmy, aby zachować paragon po zakupie ledów, jest to potwierdzenie naszej 2-letniej gwarancji.

Niskie ceny

Na początku pojawienia się żarówek led na rynku ich ceny były stosunkowo wysokie, bowiem wtedy zakup standardowej żarówki z mocowaniem E27 był to koszt około 100 zł. Natomiast wraz ze wzrostem popularności żarówek ledowych ich cena zaczęła maleć. Obecnie żarówkę LED możemy nabyć w dużo niższej cenie. Taka żarówka LED G9 w promocji potrafi kosztować zaledwie 12zł.

Oczywiście porównując wszystkie powyższe cechy warto wziąć pod uwagę zakup dobrej jakości żarówek ledowych, a nie ich chińskich odpowiedników. Po wymianie żarówek tradycyjnych na ledowe mamy pewność bardzo dużych oszczędności, co na pewno bardzo szybko zauważymy analizując nasze rachunki za energię elektryczną. Na pewno jest to jeden z najprostszych i najłatwiejszych sposobów na znaczne oszczędzenie pieniędzy w tych jakże ciężkich czasach.