Aparaty USG coraz powszechniej wykorzystywane

Aparaty USG coraz powszechniej wykorzystywane

Przenośny sprzęt ultrasonograficzny jest zwykle używany w szpitalach, głównie do badania kobiet w ciąży, dlatego aparat USG stał się stałym elementem wielu gabinetów OBGYN. Ale czy wiesz, że aparaty USG są również wykorzystywane do leczenia niektórych schorzeń? Prawda jest taka, że ta technologia jest coraz częściej wykorzystywana przez pracowników służby zdrowia każdego dnia. Ale jak dokładnie jest to robione?

Terapia ultradźwiękowa działa, ponieważ fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości powodują głębokie ciepło, które może być wykorzystane do leczenia bólu. Dostępne są dwa rodzaje terapii ultradźwiękowej: o niskiej intensywności (zwana terapeutyczną) i o wysokiej intensywności (zwana diagnostyczną). Niska intensywność wykorzystuje niższe poziomy energii i dłuższy czas leczenia. W przeciwieństwie do tego, wysoka intensywność wykorzystuje wyższe poziomy energii i krótszy czas leczenia.

Urządzenia ultradźwiękowe jak aparat USG o wysokiej intensywności są zwykle używane do diagnozowania problemów, takich jak uszkodzone kolano lub ból pleców. Umożliwiają one lekarzom wgląd do wnętrza kolana lub pleców, dzięki czemu mogą oni określić, co się z nimi dzieje. Terapia o wysokiej intensywności jest zwykle zarezerwowana dla głębszych urazów, takich jak ścięgna i więzadła, ponieważ może ona penetrować tylko około 5 cm pod powierzchnią skóry (choć czasami może wniknąć nawet na głębokość 10 cm).

Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesnym testem, który wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza Twojego ciała. Jest ono również znane jako sonografia diagnostyczna.

Lekarz może zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego, aby:

– zdiagnozować chorobę lub uraz

– prowadzić chirurga podczas niektórych zabiegów, takich jak biopsja igłowa

– ustalić przyczynę bólu, obrzęku lub zakażenia

– monitorować nienarodzone dziecko i stan zdrowia matki w czasie ciąży

Skanowanie ultradźwiękowe może być wykorzystywane z wielu powodów, ale najczęściej do tworzenia obrazów mięśni, ścięgien, stawów, naczyń i narządów wewnętrznych, aby pomóc w diagnostyce i monitorowaniu. Badanie ultrasonograficzne polega na odbijaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości od tkanek wewnętrznych lub narządów i słuchaniu powracającego echa w celu stworzenia obrazu.

Rodzaj badania zależy od tego, która część ciała ma być zbadana – niektóre wymagają położenia się na plecach, inne na boku lub z przodu. Jeśli badany obszar znajduje się na górze, rozebranie się może nie być konieczne, choć możesz zostać poproszony o zdjęcie biżuterii i założenie szpitalnego fartucha na ubranie.